Waleczna królowa, czyli historia Aelin Galathynius w książce “Królowa Cieni”

“Królowa cieni” to 4 tom popularnej wśród młodzieży ( i nie tylko) serii Szklany tron. Seria opowiada do Celaenie Sardothien, uzdolnionej młodej zabójczyni, wybitnej w sztukach walki. Żyje w kraju rządzonym przez tyrana, ale ona nie zważając na to znajduje się we własnym świecie opływając w luksusach. Pewne wydarzenia sprawiły, że życie głównej bohaterki obróciło się do góry nogami, a sama postać przechodzi diametralną zmianę. Tak historia nastolatki szybko stała się fenomenem uwielbianym przez miliony.

Królowa bez królestwa

Cealena Sardothien, czy też raczej Aelin Ashryver Galathynius pogodziła się z tym, że zostanie królową. Postanowiła wziąć na siebie to brzemię, od którego tak bardzo starała się uciec. Zrozumiała, ze to jej przeznaczenie i powinność, a ona sama jest jedyną osobą mogącą pokonać tyrana. Okazuje się, że droga na szczyt wiedzie trudną i mozolną drogą, pełną krwi, cierpienia i bólu. Król ma znaczącą przewagę, a ona ze swoim niewielkim dworem może mieć niewielkie szanse. Jednak wiele poddanych, ma dość władzy króla i poprze główną bohaterkę. Lecz ile z nich swoje oddanie Aelin przypieczętuje śmiercią?

Aelin razem z Chaolem i innymi jej przyjaciółmi stworzy coraz to nowe próby ataku i osłabienia mocy króla. Będą mieli do rozwikłania kilka trudnych zagadek, mogących zaważyć na ich życiu. Czy im się powiedzie? Czy król zetrze ich z powierzchni ziemi i sprawi, że świat na zawsze zapomni o Aelin Galathynius, Ognistym sercu, królowej Terrasenu.

Bolesna droga ku zwycięstwu

Seria od początku bardzo wciągała. Pokazywała przemianę genialnej człowieczej zabójczyni na półfae królową Terrasenu. Wydarzenia czwartej części są mniej tragiczne niż w poprzednich częściach. Akcja książki jest bardzo dynamiczna, ciągle coś się dzieje. Historia jest opowiadana nie tylko z punktu widzenia Cealeny, ale tez różnych bohaterów, niekoniecznie tych dobrych. Różnorodność postaci dodaje książce charakteru a powieść zyskuje na wartości. Każda sytuacja jest bardzo przemyślana, od najmniejszego ruchu ręki po historie życia bohatera. Książka trzyma w napięciu od początku do końca, ale pozostaje miejsce na zabawę i przyjemność z jej czytania.